Kolumni

Yri­tyk­sen tulee pyrkiä te­ke­mään tu­lok­sen ohella hyvää – pelkkä euron kiilto sil­mis­sä ei pit­käl­le pötkitä

Törmäämme vielä ajoittain väitteeseen, että yritystoiminnan ainoa tehtävä on tuottaa osakkeenomistajilleen voittoa. Olen jyrkästi eri mieltä. Ajatus on osakeyhtiölain mustavalkoista tulkintaa.

Vastuullinen yritys ja yrittäjä rakentavat toiminta-ajatuksen huomattavasti laajemmalle merkitykselle kuin pelkästään euron kiilto silmissä. Kestävä liiketoiminta tuottaa runsaasti lisäarvoa ja hyvää ympärilleen.

Kyllä yrityksen pitää tehdä voittoa. On vastuutonta pyörittää yritystä kovin pitkään tappiolla, sillä ennen pitkää edessä on konkurssi, mikä aiheuttaa ongelmia omistajille, työntekijöille, yhteistyökumppaneille ja yhteiskunnalle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut