Yrit­tä­jät: So­siaa­li­tur­va­mak­su­jen alen­ta­mi­nen tukee kasvua

Suomen Yrittäjät pitävät budjettiesitystä monelta osin onnistuneena.

Suomen Yrittäjät pitävät budjettiesitystä monelta osin onnistuneena. Erityisesti välillisten, ansioturvaan liittymättömien sosiaaliturvamaksujen leikkaaminen on yrittäjien mielestä tässä taloustilanteessa perusteltua.

Sotumaksujen alennus vaikuttaisi positiivisesti suoraan työvoimakustannuksiin ja työllisyyteen.

Yrittäjien mukaan Suomella olisi kuitenkin nyt tässä suhdannetilanteessa varaa turvata talouskasvua ja hyvinvoinnin kehitystä jopa esitettyä rohkeammilla veronkevennyksillä. Tätä perustellaan sillä, että huolimatta euron alhaisesta kurssista vienti ei enää vedä parhaalla mahdollisella tavalla.

Myös työllisyyskehityksen heikkenemisestä on jo merkkejä, mikä edellyttäisi talouskasvun piristämistä erityistoimilla kuten veropäätöksillä.

SY kiittelee valtion taloudenpitoa siitä, että on yksityissektorin kasvun kautta synnyttänyt yrityksiin satoja tuhansia uusia työpaikkoja.

Vaikka valtionvelan pois maksaminen on ollut hyvin harkittua talouspolitiikkaa, se ei kuitenkaan saisi olla itseisarvo. "Veroja on uskallettava alentaa, kun on sen aika", järjestö sanoo tiedotteessaan.

Yrittäjät muistuttavat, että valtion velan suhde kansantuotteeseen saadaan painettua alas vakaalla talouskasvulla.

Valtiontalouden ylijäämästä kiinni pitäminen sen sijaan on poliittisesti vaikeaa, sillä ylijäämä houkuttelee valtion menojen kasvattamiseen.

Ilmoita asiavirheestä