Yö­kat­sas­tuk­sel­la on hyvä suosio

Suomen Autokatsastus Oy:n jo perinteeksi muodostunut katsastusten yö keräsi torstai-iltana väkeä tasaiseen tahtiin Ruskon katsastusasemalle.

Suomen Autokatsastus Oy:n jo perinteeksi muodostunut katsastusten yö keräsi torstai-iltana väkeä tasaiseen tahtiin Ruskon katsastusasemalle.

Töissä oli 12 katsastusmiestä varautuneena katsastamaan puoleen yöhön mennessä parisataa autoa.

Katsastusmiesten lisäksi autoaan katsastamaan tulleita asiakkaita puhuttivat Liikenneturvan haastattelijat. Täytettävänä oli lomake, jossa kyseltiin ennen kaikkea käsityksiä liikennekäyttäytymisestä. Omasta autosta tiedusteltiin, tietääkö kuski renkaidensa kulutuspinnan urasyvyyttä.

"Tavoitteena on, että jonotusaika jäisi alle puolen tunnin", kertoi Oulun katsastusasemien päällikkö Voitto Moilanen.



Joka neljännestä
autosta löytyy vikoja


Katsastusten yössä tarjoiltiin myös grillimakkaraa ja täytekakkukahvit. Lapsillekin oli omaa ohjelmaa, ettei odottaessa tulisi pitkäksi aika. Näin haluttiin juhlistaa autokatsastustoiminnan 80-vuotisjuhlavuotta. Suomessa autojen katsastaminen aloitettiin ensimmäisten joukossa koko maailmassa.

Katsastusten yötä vietettiin nyt neljättä kertaa. Koko maassa tempaus järjestetään samoina öinä kaksi kertaa vuodessa; huhtikuun ja lokakuun lopussa.

Moilasen mukaan yökatsastukseen tuodut autot eivät poikkea päivällä katsastettavista. Keskimäärin kolme neljästä autosta läpäisee katsastuksen.

Neljäsosa pitää käyttää vielä toisessa tarkastuksessa katsastusasemalla.

"Yleisin syy auton hylkäämiseen liittyy jarruihin. Usein vikoja löytyy myös ohjauslaitteistosta ja etuakseliston nivelistä. Pakokaasupäästöt aiheuttavat myös usein korjausmääräyksen", Moilanen kertoo.



Perheen kakkosauto yösyynissä


Sauli Järvelä toi lähinnä perheensä nuorison käytössä olevan Nissan Sunnyn yökatsastukseen.

"En ole aikaisemmin käynyt näissä tapahtumissa. Hyvä idea, parempi tulla näin illalla, kun päivällä on töissä", Järvelä kommentoi.

Jonotusaikaakin Järvelä piti hyvin kohtuullisena; ei tarvinnut odottaa enempää kuin mihin hän oli varautunutkin.

Ennen katsastusta autoon oli uusittu pyyhkimet ja vaihdettu myös rikkoutunut sivupeili. Katsastusmies kehuu, että vanhan auton ruostevauriot alustassa ovat yllättävän vähäisiä.

Jarrulevyjä autolääkäri pitää ohuenlaisina ja kehottaa vaihtamaan. Pienen korjauksen jälkeen Nissan Sunny palvelee vielä hyvin Järvelän perheen kakkosautona.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä