Yli­vies­kaan eng­lan­nin­kie­li­siä tut­kin­to­ja

Keski-Pohjanmaan ammattikorkeakoulun Ylivieskan yksikkö panostaa kansainvälisyyteen. Suunnitteilla on kahden koulutusohjelman muuttaminen englanninkielisiksi syksyllä 2007.

Keski-Pohjanmaan ammattikorkeakoulun Ylivieskan yksikkö panostaa kansainvälisyyteen. Suunnitteilla on kahden koulutusohjelman muuttaminen englanninkielisiksi syksyllä 2007. Aiemmat insinööritutkinnot tuotantotaloudesta ja mediatekniikasta korvattaisiin englanninkielisillä vastaavilla tutkinnoilla.

Ylivieskan yksikössä järjestettiin kaksipäiväinen kansainvälinen seminaari, joka alkoi torstaina. Vieraana ammattikorkeakoululla oli Pietarin valtion teknillisen yliopiston, Petroskoin valtion yliopiston sekä Petroskoin pedagogisen yliopiston väkeä. Mukana seminaarissa oli myös Oulun yliopiston Teknokas -projekti.

Seminaarissa kokemuksia vaihdettiin etäopetuksesta ja teknologiakasvatuksesta.

"Venäjällä laitetekniikka on heikkoa, mutta ohjelmointiosaaminen taitavaa. Lisäksi kustannustaso on heillä edullisempi kuin meillä", kertoo Ylivieskan yksikönjohtaja Keijo Nivala.

Hänen mielestään ohjelmapalveluiden ostaminen venäläisiltä yhteistyökumppaneilta ei ole poissuljettu ajatus tulevaisuudessa. Yhteistyötä aiotaan kehittää myös yrittäjyyden ja matkailun saralla.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä