Oulun käräjäoikeus tuomitsi tänään yli 20 rikokseen syyllistyneen miehen vuodeksi, kahdeksi kuukaudeksi ja kymmeneksi päiväksi ehdottomaan vankeuteen.
Törkeimmät miehen tekemistä rikoksista olivat virkamiehen väkivaltainen vastustaminen, törkeä varkaus, törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen ja kaksi laitonta uhkausta.
Mies on tehnyt rikoksia heinäkuum alusta lähtien. Törkeimpiin syytekohtiin johtivat marraskuun 1. päivän tapahtumat. Tuolloin mies varasti oululaisesta kodinkoneliikkeestä tavaraa yli 40 000 markan arvosta, uhkasi vartijaa puukolla, hurjasteli autolla Kontinkankaan alueella ja uhkasi sylkeä päin hänet kiinniottaneita poliiseja. Mies oli B- ja C-hepatiitin kantaja.
Rikoksia tehdessään mies oli koetusajalla kahdesta aiemmasta vankeusrangaistuksesta, jotka nyt muutettiin ehdottomiksi. Vankeusrangaistuksen lisäksi mies tuomittiin maksamaan isot korvaukset asianomistajille.