Suomesta on löytynyt uudenlaista muuntohuumetta, kertoo Yle. Morfiinin kaltaista opioidia tavattiin meillä ensimmäisen kerran keväällä, ja se on aiheuttanut jo viiden ihmisen kuoleman.
– Meillä on nyt pitkästä aikaa käsillä uusi opioidi, joka todellakin on vaarallinen, sanoo professori Ilkka Ojanperä Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta Ylen haastattelussa.
Nimellä U-47700 tunnettu muuntohuume on morfiinia vahvempaa. Se on äskettäin luokiteltu Suomessa huumausaineeksi.
Suomessa ei ole aiemmin tavattu opioidi-tyyppisiä muuntohuumeita, vaan lähinnä piristeitä eli stimulantteja.
– Nämä piristeet ovat tietenkin vaarallisia huumeita, mutta ne eivät aiheuta samalla tavalla yliannostuskuolemia kuin opioidit, Ojanperä sanoo Ylen haastattelussa.