Yle: Työ­nan­ta­jat ha­lua­vat panna stopin Fa­ce­boo­kis­sa lor­vai­lul­le

Työnantajat haluavat rajoittaa työntekijöiden älypuhelinten käyttöä.

Työnantajilla on halu vähentää kännykän räpläilyä työajalla.
Työnantajilla on halu vähentää kännykän räpläilyä työajalla.
Kuva: Heikki Uusitalo

Yle kertoo, että työnantajat haluavat rajoittaa työntekijöiden kännykän käyttöä.

Työ- ja elinkeinoministeriössä asia on pantu merkille. Ylen haastatteleman hallitusneuvos Tarja Krögerin mukaan asiaan kaivataan selviä sääntöjä.

”On arvioitava millaisesta tehtävästä on kysymys. Joissakin tehtävissä jopa kehoitetaan pitämään yhteyttä sosiaaliseen mediaan. Joissakin tehtävissä taas on varmaankin tilanne, että kesken työrupeaman ei ole millään tavalla sallittua, jos se surffailu ei liity työtehtävien hoitoon”, Kröger sanoo.

Perinteisesti kännykkäkieltoja on ollut palvelualoilla. Kiellot ovat leviämässä muillekin aloille.

Ylen keskeisiin ammattiliittoihin tekemän soittokierroksen perusteella puhelinten käyttörajoitukset eivät ole aiheuttaneet suurta kränää työntekijöiden ja työnantajien välillä.

Mitä mieltä olet? Pitääkö älypuhelimen räpläily työajalla kieltää?Kerro mielipiteesi kommenttikenttään tai Kalevan Facebook-sivulla.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä