Yleisradio on myynyt 41 prosenttia televisio- ja radio-ohjelmien lähetysverkkoja hoitavasta Digitasta ranskalaiselle Télédiffusion de Francelle TDF:lle. Kauppahinta on noin 140 miljoonaa euroa. Ylelle jää entisestä tytäryhtiöstään edelleen 10 prosenttia.
Kaupasta sovittiin jo vuonna 2000, kun TDF osti puolikkaan Digitasta. Tuolloin Yle sai 49 prosentin osuudesta 141 miljoonaa euroa. Ylellä on oikeus myydä jäljellä oleva osuus TDF:lle tammikuuhun 2005 mennessä.
Kauppa edellyttää vielä kilpailuviranomaisten hyväksyntää.
Yle käyttää kaupasta saatavat tulot radion ja television digitalisointiin sekä toimilupamaksun puolituksesta aiheutuneiden tulonvähennysten kattamiseen.
Digitan liikevaihto oli viime vuonna 81 miljoonaa euroa. Yhtiössä työskentelee 380 henkilöä.
TDF on Euroopan suurimpia radio- ja televisio-ohjelmien jakelijoita. Ranskan lisäksi sillä on toimintaa muiden muassa Hollannissa, Espanjassa ja Portugalissa. Viime vuonna sen liikevaihto oli melkein 870 miljoonaa euroa ja sen palveluksessa oli noin 3 400 työntekijää.