Sikainfluenssa eli pandeminen H1N1-influenssavirus jyllää jälleen. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen erikoistutkijan Niina Ikosen mukaan virus on tämänhetkisen tilanteen mukaan valtavirus eli suurin osa todetuista tapauksista on sikainfluenssaa.
Yle uutisoi perjantaina, että Suomessa on kuollut tähän mennessä kolme ihmistä influenssaan. Ikosen mukaan aiempien vuosien perusteella tiedetään, että vakavampia taudinkuvia ja sairaalahoitoa vaativia influenssatapauksia todetaan riskiryhmien ja vanhusten lisäksi myös nuorilla ja perusterveillä aikuisilla, kun valtaviruksena on H1N1.
Vaikka influenssakausi on parhaillaan käynnissä, tilanne ei Ikosen mukaan poikkea aiemmista H1N1-viruksen aiheuttamista epidemioista.
– Itse viruksessa ei tämänhetkisen tiedon mukaan ole tapahtunut sellaisia muutoksia, mikä voisi selittää näitä vakavampia taudinkuvia.
Turun yliopistollisessa keskussairaalan (Tyks) ylilääkäri Esa Rintala sanoo Ylellä, että menehtyneet potilaat eivät olleet ennen sairastumistaan raihnaita tai sairaita. Hänen mukaansa Varsinais-Suomen influenssatilanne näyttää huolestuttavalta, sillä vuodeosastoilla on hoidettu jo yli 20:tä influenssapotilasta, vaikka epidemia alkoi vasta noin kaksi viikkoa sitten.