Yle: Hi­ma­la­jal­le ju­miu­tu­nei­den jou­kos­sa suo­ma­lai­sia

Himalajalle Nepaliin jumiin jääneistä 2 000 retkeilijästä 10 on suomalaisia, kertoo Yle. He ovat 30-65-vuotiaita.

Himalajalle Nepaliin jumiin jääneistä 2 000 retkeilijästä 10 on suomalaisia, kertoo Yle. He ovat 30-65-vuotiaita.

Osa jumiin jääneistä on lähtenyt taittamaan viivästynyttä paluumatkaa kävellen. Viranomaisten mukaan muutama sata matkailijaa on lähtenyt kävellen kohti neljän päivän matkan päässä olevaa Jiriä, josta on maantieyhteys pääkaupunkiin Kathmanduun.

Yli 2 000 turistia on jäänyt jumiin Luklaan, joka pieni lentokenttä jouduttiin keskiviikkona sulkemaan tiheän sumun vuoksi. Sumun ei odoteta hälvenevän ennen maanantaita.

Normaalisti kylästä voidaan kuljettaa päivässä lennoilla noin 500 matkailijaa. Huono sää on estänyt myös helikoptereiden käytön Luklassa, mutta toisesta lähialueen kylästä on voitu tehdä joitain lentoja.

Pieneen Luklaan jäänyt suuri turistijoukko on nostanut kylän hintatason pilviin, eikä esimerkiksi lihaa tai vihanneksia enää ole.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä