Yle ei aio luo­vut­taa Pa­na­ma-pa­pe­rei­ta ve­rot­ta­jal­le

Yle ei aio suostua verottajan pyyntöön saada Panama-aineisto itselleen.

Panama-tietovuodot kertoivat muun muassa Nordean asiakkaiden hallintayhtiöistä Panaman kaltaisissa veroparatiiseissa. Nordean hallituksen puheenjohtajan Björn Wahlroos sanoi, että hänen on vaikea ymmärtää, mitä Nordeassa olisi voitu tehdä hirveän paljon toisin.
Panama-tietovuodot kertoivat muun muassa Nordean asiakkaiden hallintayhtiöistä Panaman kaltaisissa veroparatiiseissa. Nordean hallituksen puheenjohtajan Björn Wahlroos sanoi, että hänen on vaikea ymmärtää, mitä Nordeassa olisi voitu tehdä hirveän paljon toisin.
Kuva: Pekka Lassila

Yle ei aio suostua verottajan pyyntöön saada Panama-aineisto itselleen. Yleisradioyhtiö kertoo nettisivuillaan, että verottaja on vaatinut saada aineiston tänään.

Yle ei hyväksy tätä, vaan valittaa ratkaisusta. Yle perustelee kantaansa lähdesuojalla. Yhtiön tietojen mukaan materiaalissa saattaa olla viitteitä tietolähteen henkilöllisyydestä.

Materiaalia tutkivat Ylen toimittajat ovat löytäneet 300 veroparatiisien suojaa hyödyntänyttä tahoa, jolla on Suomen kansalaisuus tai osoite Suomessa. Poliitikkoja tai keskeisiä virkamiehiä listalta ei ole löytynyt.

Aineistosta paljastuneiden suomalaisten joukossa on muun muassa pienyrittäjiä, asianajotoimistoja, pankkien toimihenkilöitä, sijoittajia, kiinteistöomistajia, kirjanpitäjiä ja urheilijoita.

Panama-tietovuodot kertoivat muun muassa Nordean asiakkaiden hallintayhtiöistä Panaman kaltaisissa veroparatiiseissa. Panama-paljastusten mukaan Nordean Luxemburgin-yksikkö olisi 2004-2014 perustanut asiakkailleen lähes 400 veroparatiisiyhtiötä Panamaan ja Brittiläisille Neitsytsaarille.

Linkki juttuun

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä