Yk­si­kään uusi EU-maa ei vielä eu­ro­kun­nos­sa

Bryssel Yhdenkään kymmenen uuden EU-maan talous ei ole vielä siinä kunnossa, että ne voisivat nyt liittyä yhteisvaluutta euroon.

Bryssel Yhdenkään kymmenen uuden EU-maan talous ei ole vielä siinä kunnossa, että ne voisivat nyt liittyä yhteisvaluutta euroon. EU:n komission ja Euroopan keskuspankin keskiviikkona Brysselissä julkaiseman arvion mukaan esimerkiksi Puola ja Unkari eivät täytä ainoatakaan viidestä ehdosta, joiden täytyy toteutua euroalueeseen liityttäessä.

Ehdot koskevat inflaatiota, julkisen talouden alijäämää, valuuttavakautta, korkotasoa ja lainsäädäntöä.

Raha-asioista vastaava EU-komissaari Joaquín Almunia sanoi, että edistymisestä huolimatta eurojäsenyys vaatii vielä mailta töitä.

"Ei pitäisi olla yllätys kenellekään, että maat eivät täytä euron ehtoja", komissaari sanoi raportin julkistamistilaisuudessa komission tiloissa Brysselissä.

Almunia myös korosti useaan otteeseen, että euroon liittyminen ei ole uusille EU-maille vaihtoehto, vaan velvoite. Liittymisen aikataulu on tosin jo eri asia, eikä yhdenkään maan odoteta liittyvän euroon ennen vuotta 2007.

Komission ja EKP:n raportissa arvioitiin myös Ruotsia, joka täyttää nyt Liettuan tavoin kolme euroehtoa viidestä. Ruotsalaiset tosin hylkäsivät vuosi sitten järjestetyssä kansanäänestyksessä yhteisvaluutan käyttöönoton. Kahden vuoden välein tehtävän arvioinnin ulkopuolelle jäivät Tanska ja Britannia, joilla on ns. opt-out eli omasta halusta tehty mahdollisuus jäädä pois eurosta.

Euroa käyttäviä maita on nyt 12 kaikkiaan 25:stä EU-maasta.



Vanhatkaan eivät noudata taloussääntöjä


Inflaation osalta viisi maata eli Tshekki, Viro, Kypros, Liettua ja Ruotsi onnistuivat pitämään sen alle 2,4 prosentissa mittausajankohtana elokuussa. Julkisen talouden alijäämän osalta myös viisi maata onnistui pitämään sen alle kolmessa prosentissa bkt:sta eli Baltian maat sekä Ruotsi ja Slovenia.

EU:n kaikkia taloussääntöjä eivät tosin noudata vanhatkaan jäsenmaat. Useat valtiot, esimerkiksi mahtimaat Ranska ja Saksa rikkovat budjettikuria säätelevää kasvu- ja vakaussopimusta.

Ilmoita asiavirheestä