YK:n turvallisuusneuvosto on aloittamassa kiireellistä istuntoa, jossa on määrä pohtia Jenin-selvitysryhmän matkaa. Israelin hallitus päätti aiemmin tänään, että presidentti Martti Ahtisaaren johtamaa ryhmää ei päästetä toistaiseksi matkustamaan Jeniniin.
Turvallisuusneuvoston tämänhetkinen puheenjohtaja, Venäjän YK-suurlähettiläs Sergei Lavrov, kutsui neuvoston istuntoon 23.30 Suomen aikaa. Istunnossa on määrä pohtia, kuinka YK vastaa Israelin päätökseen.
Israelin hallitus päätti, että neuvotteluja YK-ryhmän toimeksiannosta ja valtuuksista on vielä jatkettava. Palestiinalaiset ovat syyttäneet Israelin armeijaa joukkomurhasta Jeninissä ja sanoneet satojen palestiinalaisten kuolleen siellä. Israelin mukaan surmansa sai Jeninissä noin 50 palestiinalaista.
I