Yk­kös­ket­jun ilo­tu­li­tus

Kiekko-Laserin Mestis-juna puksuttaa tukevasti raiteillaan.

_
_

Mestiksen karsintasarja
Kiekko-Laser-HeKi 4-3
(2-0, 1-2, 1-1)

Oulu Kiekko-Laserin Mestis-juna puksuttaa tukevasti raiteillaan.

Rutinoitunut Heinolan Kiekko joutui kokemaan perjantai-iltana Rasilan hallissa, että sarjaporrasta alempana väijyy kovia haastajia. Kiekko-Laser oli karsintasarjan avausottelussa vastustajaansa nälkäisempi, aktiivisempi ja kurinalaisempi.

"Ja olimme myös onnekkaampia", Kiekko-Laserin vastuuvalmentaja Teemu Käyhkö myönsi rehdisti.

Hän oli kauttaaltaan tyytyväinen näkemäänsä.

"On hienoa huomata, että porukka uskoo omaan tekemiseen, vaikka vastustajat kovenevat. Uskalsimme pelata ja teimme maalit kovalla prosentilla paikoistamme", Käyhkö hymyili.

HeKi:n norjalaiselle maalivahdille Andre Lysenstöenille pudotus pohjoisen pakkassäähän oli kaikista karuin.

Vielä reilu viikko sitten Lysenstöen torjui Vancouverin olympialaisissa ottelussa Kanadaa vastaan. Nyt vastassa oli monta astetta köykäisempiä hyökkääjiä, mutta tahti yhtä kylmää.

Kiekko-Laserin ykkösnyrkki Aku Joki-Erkkilä (1+2)-Tatu Backman (0+1)-Juho-Tuomas Appel (2+0) aiheutti terävyydellään alati harmaita hiuksia norjalaisvahdille.

Kaksikko Appel-Joki-Erkkilä tarjosi kotijoukkueelle unelma-alun, iskemällä kahdesta nopeasta vastahyökkäyksestä tulostaululle 2-0-tilanteen avauserän ensimmäisellä kymmenminuuttisella.

Appel päätti molemmat hyökkäykset, ja niistä jälkimmäinen syntyi oululaisten pelatessa alivoimalla.

"Onni oli tänään puolellani. Ensimmäisessä maalissani sutaisin vain sinne päin ja satuin osumaan kiekkoon. Toisessa yritin puolestaan laukoa puolikorkean laukauksen kilpikädelle, mutta veto epäonnistui ja meni längistä sisään", Appel kertasi maalejaan.

Norjalaisvahdin masensi lopullisesti kokenut Sami Eero, joka laukoi päätöserän puolivälissä voittomaaliksi jääneen 4-2-osuman. Myös Eeron tekemä osuma syntyi nopean vastahyökkäyksen päätteeksi.

"Jos maalivahtimme torjuntaprosentti on 70-80, niin yksi tappion syistä on helppo nimetä. Ottiko se edes yhtään koppia", HeKi:n päävalmentaja Janne Sinkkonen tuhahti näreissään.

Sinkkosta korpesi maalivahtipelin lisäksi joukkueen ponneton ylivoimapelaaminen.

Mestiksen runkosarjassa tehokkainta ylivoimaa esittänyt heinolalaisjoukkue jäi Oulussa kauas parhaimmastaan, vaikka se pääsi pelaamaan runsaasti miesylivoimalla - kiitos K-Laserin puolustajan Boris Gazurin, joka otti toisen erän alussa pelirangaistuksen (5+20) poikittaisesta mailasta.

"Ylivoimamme oli sanalla sanottuna luokatonta."

"Ja toivottavasti K-Laserin pelaaja (Gazur) joutuu istumaan nyt useamman ottelun katsomossa. Hyökkääjämme (Topi Ahtola) kausi on paketissa tuon tilanteen takia", Sinkkonen murahti mielipiteensä vaarattomalta näyttäneestä maalinedustilanteesta.

Kiekko-Laserin karsintaurakka jatkuu jo tänään, kun joukkue isännöi kotihallissaan KJT Tuuskia.

"Asenteemme pitää säilyä samanlaisena, vaikka vastaan asettuu oman sarjaportaan joukkue", Käyhkö painotti.

Ilmoita asiavirheestä