Pakolaisten tilanne heikentyi edelleen viime kuussa Darfurin alueella Sudanissa. Tämä käy ilmi YK:n tuoreesta raportista. Raportti esiteltiin nyt YK:n turvallisuusneuvostolle.
YK:n pääsihteerin Kofi Annanin mukaan Sudanin hallitus ei ole tehnyt tarpeeksi siviileihin kohdistuvien hyökkäysten lopettamiseksi ja syyllisten rankaisemiseksi. Yhä suurempi joukko ihmisiä joutuu alttiiksi nälälle, pelolle ja väkivallalle saamatta mitään suojaa hallitukseltaan, Annan syyttää.
Raportin mukaan pakolaisten määrä kasvoi syyskuussa 340 000:lla ja on nyt noin 1,8 miljoonaa. Noin puolet heistä on hätäavun ulottuvilla.
YK pitää ensiarvoisen tärkeänä sitä, että Afrikan unioni (AU) saisi joukkonsa lähiviikkoina Darfuriin. AU:n mukaan Sudanin hallitus on päästämässä maahan kolmisentuhatta tarkkailijaa ja sotilasta.
Darfurin väkivaltaisuudet alkoivat helmikuussa 2003, kun kapinalliset nousivat aseisiin Sudanin hallitusta vastaan syyttäen sitä alueen laiminlyönnistä. Kapinallisten mukaan Sudanin hallitus tukee janjaweed-joukkoja, jotka ovat syyllistyneet etnisiin puhdistuksiin alueella.