YK pääsi so­pi­muk­seen kahden vuoden bud­je­tis­ta

Teollisuusmaat ja kehitysmaat ovat päässeet sopuun YK:n budjetista seuraavan kahden vuoden osalta. Sopimus syntyi kuukausien vaikeiden neuvottelujen jälkeen.

Teollisuusmaat ja kehitysmaat ovat päässeet sopuun YK:n budjetista seuraavan kahden vuoden osalta. Sopimus syntyi kuukausien vaikeiden neuvottelujen jälkeen.

Sopimuksen mukaan YK:n budjetti vuosille 2006 ja 2007 on 3,2 miljardia euroa. Toistaiseksi rahoituksesta on kuitenkin käytettävissä vain noin 800 miljoonaa euroa, joka riittää maailmanjärjestön menoihin kuudeksi kuukaudeksi. Tämän jälkeen YK:n pääsihteeri Kofi Annan arvioi, ovatko YK:ssa tehdyt uudistukset riittäviä loppubudjetin vapauttamiseen käytettäväksi.

Kuuden kuukauden budjettirajoitus oli EU:n ehdotus. Myös muut neuvotteluissa mukana olleet teollisuusmaat ovat vaatineet YK:lta sitoutumista uudistuksiin. Kehitysmaiden G-77-ryhmä ehdotti puolestaan yhdeksän kuukauden ja noin 1,14 miljardin euron budjettirajoitusta.

Jamaikan YK-lähettiläs Stafford Neil kertoi, että G-77 suostui sopimukseen vain vastahakoisesti. Hänen mukaansa kehitysmaat odottavat, että budjettirajoitus on poikkeustoimi eikä tavaksi tuleva toimenpide.

Yhdysvaltain YK-lähettiläs John Bolton kutsui puolestaan sopimusta voitoksi Yhdysvalloille.

Ilmoita asiavirheestä