
Oulun seudun yhteispäivystyksessä oli erittäin kiireinen maanantai-ilta ja tiistaiyö. Jään päälle satanut lumi oli petollinen yhdistelmä. Hoitoon tuli runsaasti liukastuneita, joiden murtumia paikkailtiin.
Apulaisosastonhoitaja Petteri Piispanen yhteispäivystyksen tarkkailuosastolta kertoo, että ilta ja yö olivat todella kiireisiä. Kaatuneita murtumapotilaita riitti.
– Yhteispäivystyksessä oli eilen kiireisin päivä pitkään aikaan. Pahimmillaan potilaita oli noin 130 yhtäaikaa. Kaikki heistä eivät kuitenkaan olleet murtumapotilaita.
Odotusajat venyivät pitkäksi potilaille. Piispasen mukaan yhteispäivystykseen hälytettiin lisähenkilökuntaa paikalle.
– Tarpeeksi henkilökuntaa oli kuitenkin hankala saada.
Piispanen kertoo, että ruuhka saatiin purettua tiistai-aamuksi ja nyt tilanne on hallinnassa.
Talven aikana yhteispäivystyksessä on ollut muutamia muitakin kiirepäiviä liukastumispotilaiden vuoksi.
– Jos kelit säilyvät liukkaina, on pelko, että murtumapotilaita tulee jatkossakin.
Lumien sulamisvedet saattavat jäätyä öisin, jolloin yllättäviä liukkaita paikkoja syntyy. Niihin ei välttämättä hiekoituksellakaan päästä käsiksi.