Yh­dys­val­lat kitkee ki­du­tus­ta

Kiova Yhdysvallat muuttaa käytäntöään pidätettyjen kuulustelemisessa, ulkoministeri Condoleezza Rice sanoi keskiviikkona.

Kiertomatkalla. Condoleezza Rice keskusteli keskiviikkona Ukrainassa presidentti Viktor Jushtshenkon kanssa. Rice kehotti Ukrainaa jatkamaan uudistuspolitiikaansa.
Kiertomatkalla. Condoleezza Rice keskusteli keskiviikkona Ukrainassa presidentti Viktor Jushtshenkon kanssa. Rice kehotti Ukrainaa jatkamaan uudistuspolitiikaansa.
Kuva: Sergei Supinski/AFP PHOTO

Kiova Yhdysvallat muuttaa käytäntöään pidätettyjen kuulustelemisessa, ulkoministeri Condoleezza Rice sanoi keskiviikkona. Ricen mukaan Yhdysvaltain viranomaisia kielletään tästä eteenpäin käyttämästä julmuuksia pidätettyjä ja vankeja kohtaan kaikkialla maailmassa.

"YK:n kidutuksenvastainen yleissopimus, joka kieltää julman, epäinhimillisen ja alentavan kohtelun, koskee kaikkia Yhdysvaltain viranomaisia sekä kotimaassa että ulkomailla", Ukrainassa vieraillut Rice totesi.

Yhdysvaltain hallitus on aiemmin sanonut noudattavansa sopimusta ainoastaan omalla maaperällään. Ihmisoikeusjärjestöt ovat sanoneet tulkinnan mahdollistaneen sen, että vankeja on pahoinpidelty muun muassa Afganistanissa ja Kuuban Guantanamossa.



Kongressi ja Eurooppa
painostavat


Ihmisoikeusjärjestö Amnesty piti kuitenkin Ricen kommenttia laimeana. Järjestön mielestä muutos ei ole merkittävä, ellei Yhdysvallat suostu vieläkään vastaamaan kidutussyytöksiin.

Yhdysvaltain kongressi on viime viikkoina painostanut maan hallitusta uudistamaan lainsäädäntöä niin, että vankien kidutus kiellettäisiin yksiselitteisesti. Aloitteen teki republikaanisenaattori John McCain, joka koki pahoinpitelyä sotavankina Vietnamissa.

Yhdysvaltain hallitus on toistaiseksi torjunut kongressin tukeman aloitteen. Presidentti George W. Bush on jopa uhannut estää lain läpimenon, jos se etenee hänen työpöydälleen asti.

Ricen kommenttien epäiltiin kertovan siitä, että Valkoinen talo on todennut Bushin vastarinnan käyvän poliittisesti liian kalliiksi.

Yhdysvaltain harvasanaiset vastaukset kidutussyytöksiin ovat herättäneet ärtymystä Euroopassa, missä Yhdysvalloilta odotetaan selvitystä tiedustelupalvelu CIA:n salaisista lennoista.

Asian uskottiin nousevan esiin torstaina Brysselissä, missä Ricen on määrä osallistua Nato-maiden ulkoministerien kokoukseen.

Hollannin ulkoministeri Ben Bot uskoi CIA-lentojen ja kidutussyytteiden herättävän vilkasta keskustelua ministeritapaamisessa. Hän piti Ricen tähänastisia kommentteja riittämättöminä.

Ilmoita asiavirheestä