Yh­dys­val­lat epäröi päästää IAEA:n asian­tun­ti­joi­ta Irakiin

Yhdysvallat ei ole toistaiseksi päättänyt, salliiko se Kansainvälisen atomienergiajärjestön IAEA:n asiantuntijoiden tutkia Irakin ydinlaitoksia.

Yhdysvallat ei ole toistaiseksi päättänyt, salliiko se Kansainvälisen atomienergiajärjestön IAEA:n asiantuntijoiden tutkia Irakin ydinlaitoksia.

IAEA:n johtaja Mohamed ElBaradei on lähettänyt Irakin ydinlaitoksia koskevan selvityspyynnön amerikkalaisille viranomaisille. Järjestö haluaisi lähettää asiantuntijaryhmän selvittämään ryöstelyn mahdollisia vaikutuksia paikallisiin ydinlaitoksiin.

"Liittouman joukot ovat turvanneet rikastettua uraania sisältäneet laitokset", sanoi Yhdysvaltain ulkoministeriön tiedottaja Richard Boucher maanantaina ja kehotti kohdistamaan tarkemmat turvallisuuskysymykset Pentagonille.

Espanjalainen El Mundo -sanomalehti kertoi tiistaina, että Espanja on saamassa Britannian hallinnoiman Irakin eteläisen osan valvottavakseen. Lehden mukaan alueelle lähetetään 2 500 hengen vahvuiset joukot Espanjasta ja Latinalaisesta Amerikasta valvomaan turvallisuutta.

Espanja oli yksi Yhdysvaltain johtaman Irakin sodan vankimmista tukijoista ja lähetti alueelle 900 sotilastaan.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä