Yh­dys­val­lat ei peräydy oh­jus­puo­lus­tuk­ses­ta

Yhdysvallat aikoo käyttää oikeuttaan vetäytyä ohjustorjuntaa säätelevästä ABM-sopimuksesta, jos Yhdysvallat ja Venäjä eivät pääse yhteisymmärrykseen ohjuspuolus

Yhdysvallat aikoo käyttää oikeuttaan vetäytyä ohjustorjuntaa säätelevästä ABM-sopimuksesta, jos Yhdysvallat ja Venäjä eivät pääse yhteisymmärrykseen ohjuspuolustuksesta, sanoi Yhdysvaltain edustaja Moskovassa keskiviikkona.

Yhdysvallat ja Venäjä pohtivat tällä viikolla ohjuspuolustuskysymyksen ja ydinaseiden vähentämisneuvottelujen yhdistämistä. Maiden presidentit ilmoittivat aikeesta heinäkuussa.

Yhdysvaltain aseidenvalvonnasta vastaava virkamies John Bolton sanoi Moskovan kaiku -radioaseman haastattelussa, että Yhdysvallat toivoo ensisijaisesti yhteisymmärrystä Venäjän kanssa. Jos sopuun ei kuitenkaan päästä, Yhdysvallat ei Boltonin mukaan riko sopimusta, vaan aikoo käyttää oikeuttaan vetäytyä ABM-sopimuksesta.

Ilmoita asiavirheestä