WWF: Lii­ka­ka­las­tus tyh­jen­tää maail­man meret

Maailman luonnonsäätiö varoittaa, että maailman meret on kohta kalastettu tyhjiin, mikäli pyyntiä jatketaan nykyistä vauhtia.

Maailman luonnonsäätiö varoittaa, että maailman meret on kohta kalastettu tyhjiin, mikäli pyyntiä jatketaan nykyistä vauhtia.

WWF:n edustajan Thomas Kaisslin mukaan maailmassa pyydetään joka vuosi 80 miljoonaa tonnia kalaa ja muita merieläimiä. Tämä on neljä kertaa enemmän kuin vielä 50 vuotta sitten.

- Jos emme pysäytä meriemme maailmanlaajuista hyödyntämistä, ne tyhjenevät pian kalasta, Kaissl sanoi.

Kaisl kehotti kuluttajia ostamaan vain sellaista kalaa, jonka alkuperän he tuntevat tai joka on saanut kansainvälisen MSC-merkinnän. MSC-merkityt merikalat on pyydetty ekologisesti kestävällä tavalla ja niin, ettei kantoja ryöstökalasteta olemattomiin.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä