Indonesian ylin lainsäädäntöelin kansalliskokous erotti maanantaina äänestyksellä presidentti Abdurrahman Wahidin ja nimitti hänen tilalleen varapresidentti Megawati Sukarnoputrin.
Suositusta Megawatista tuli Indonesian historian viides presidentti.
"Kansalliskokous ilmoittaa, että Abdurrahman Wahid erotetaan presidentin virasta ennen toimikautensa päättymistä, koska hän on rikkonut valtiovallan määräyksiä vastaan. Hänen tilalleen nimitetään varapresidentti Megawati Sukarnoputri", sanoi kansalliskokouksen puhemies Amien Rais äänestyksen jälkeen.
Megawati vannoi virkavalansa saman tien ja lupasi toimia parhaan kykynsä mukaisesti kansakunnan hyväksi.
Suuri kysymysmerkki uuden presidentin tiellä on se, suostuuko Wahid lähtemään virastaan vapaaehtoisesti. Aiemmin maanantaina hän ilmoitti, ettei aio erota ja käy erottamipäätöstä vastaan pyhää sotaa Indonesian valtion pelastamiseksi.
Wahidin avustaja kertoi uutistoimisto Reutersin mukaan, että entinen presidentti nukkui palatsissaan viraltapanoäänestyksen aikana.
"Niin kuin presidentti on sanonut aiemminkin, hän aikoo pysyä virassaan", avustaja totesi.