Vyö­tur­kis­kuo­riai­nen on tum­man­rus­kea ja pyö­reäh­kö

Tekstiilituholaisia:- Vyöturkiskuoriainen on tummanruskea, pyöreähkö, noin puolen sentin kokoinen kovakuoriainen.

Tekstiilituholaisia:

- Vyöturkiskuoriainen on tummanruskea, pyöreähkö, noin puolen sentin kokoinen kovakuoriainen. Sen selässä on sahanterää muistuttava kellertävä juova. Toukka kasvaa noin sentin kokoiseksi. Se on tummanruskea ja taaksepäin suippeneva.

- Pilkkuturkiskuoriainen on samankokoinen kuin vyöturkiskuoriainen, mutta sen siivissä on kaksi vaaleaa pilkkua ja niskassa yksi pilkku.

- Vyöihrakuoriainen on mustahko ja turkiskuoriaisia kapeampi noin sentin mittainen kovakuoriainen. Sen selässä on vaalea raita, jossa on kuusi mustaa täplää. Toukka on ruskea, noin sentin pituinen ja harvakarvainen.

- Museokuoriainen on aikuisena pituudeltaan noin 3 milliä. Se on miltei pyöreä, tummahko ja sen peitinsiivissä on vaaleita karvojen muodostamia kuvioita. Toukka on noin 4 milliä pitkä, ruskea, tiheäkarvainen.

- Vaatekoin etusiivet ovat oljenkeltaiset, takasiivet kellanharmaat ja harmaiden ripsien reunustamat. Toukan pituus on noin 10 milliä.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä