Oulun Niittyaron kentällä taisteltiin lauantaina pääsystä pipolätkäturnauksen SM-finaalin. Niittyaron kentällä nähtiin kaveriporukoita, salibandypelaajia sekä jääkiekon alasarjalaisia, joista tiensä Helsingin finaalin raivasivat Vuorelan Veikot ja Kali.
Kolmen veljeksen Kali selvisi lopputurnaukseen kaatamalla Kempeleen Detroitin maalein 9-4.
"Kuntopohja on niin kova, että finaalia varten tullaan vain herkistelemään", totesi Kalin kuopus Ilari Taskila.
Toisessa finaalissa Vuorelan Veikot murskasi Hunsvotit lukemin 22-3. Vuorelan Veikot lähtee Helsinkiin hakemaan revanssia viime vuodelta, sillä joukkue jäi vuosi sitten hopealle rankkarikisassa.
"Pikkuisen kun parannetaan niin se on varma voitto. Tullaan terveillä jaloilla ja otetaan mestaruus," kaavaili joukkueen kiekkotaituri Matias Kiiskinen.
Oulun turnauksen parhaaksi pelaajaksi valittiin Kalin Petri Partanen.
Finaali käydään Helsingin Tokoinrannassa 25. helmikuuta.