Vuoden 2007 Kalevan kisat Lap­peen­ran­nas­sa

Vuoden 2007 yleisurheilun Kalevan kisat pidetään Lappeenrannassa.

Vuoden 2007 yleisurheilun Kalevan kisat pidetään Lappeenrannassa.

Vuoden 2005 Kalevan kisat oli aiemmin myönnetty järjestettäväksi Porissa ja vuoden 2006 Kalevan kisat Jyväskylässä. Kuluvan vuoden Kalevan kisat pidetään Vaasassa.

Suomen urheiluliiton (SUL) liittovaltuusto kokoontui kevätkokoukseensa aurinkoiseen Vaasaan. Kokouksen avauspuheenvuorossaan liiton puheenjohtaja, kansanedustaja Ilkka Kanerva totesi, että suomalaisten huippuyleisurheilijoiden tausta-asiat on saatettu hyvään kuntoon Team Finland 2005 -kehitysohjelman myötä, ja kova työ kohti menestystä tulevissa arvokisoissa on sitä myöten lähtenyt hyvin käyntiin.

- Nyt on annettava työrauha urheilijoille ja heidän valmentajilleen, mutta samalla jokaisen yleisurheilun kanssa työskentelevän on pidettävä vaatimustaso korkealla omassa työssään. Pelkällä MM-kilpailuiden odotusarvoilla suomalainen yleisurheilu ei kauan elä, on tehtävä myös tuloksia niin kentällä kuin kabineteissakin, sanoi Kanerva.

Kanerva painotti erityisesti paineensietokyvyn merkitystä seuraavan kolmen vuoden arvokisaputkessa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä