VTT:n 5G-tes­ti­verk­ko Oulussa käyttää au­rin­ko­säh­köä

VTT on ottanut Oulussa käyttöön aurinkosähköjärjestelmän, joka tuottaa sähköä 5G-testiverkon laitteisiin.

VTT on ottanut Oulussa käyttöön aurinkosähköjärjestelmän, joka tuottaa sähköä 5G-testiverkon laitteisiin. Tutkijat aikovat käyttää sitä myös energiatehokkaiden sovellusten ja protokollien kehittämiseen sekä vaikutusten monitorointiin.

Langattoman tietoliikenteen energiankulutus on kasvanut viime vuosina merkittävästi, ja sähköstä on muodostunut operaattoreiden suurin kuluerä.

Maailman suurimpiin kuuluva operaattori Vodafone on raportoinut, että yhtiö maksaa vuosittain jo yli miljardi dollaria sähköstä, joka kuluu tietoliikenteen tukiasemien ja datakeskusten ylläpitoon.

- Monipuolisten energiatehokkuustoimien rinnalla tarvitaan uusiutuvia energianlähteitä hyödyntäviä ratkaisuja, joilla voidaan hillitä sähkönkulutuksen kustannuksia ja ympäristövaikutuksia. Samalla voidaan parantaa järjestelmien toimintavarmuutta häiriötilanteissa, sanoo erikoistutkija Mikko Hongisto VTT:ltä.

Oulussa käyttöön otettuun aurinkosähköjärjestelmään kuuluu aurinkopaneelien lisäksi akkujärjestelmä, jolla voidaan varmistaa sähkönsyöttöä ja tietoliikennelaitteiden toimintaa mahdollisissa sähköverkon häiriötilanteissa, sekä tasoittaa sähkön tuotannon ja kulutuksen huippuja.

Järjestelmän otto- ja antotehoa voidaan ohjata nopean, etäkäytettävän ohjausjärjestelmän avulla siten, että omaa tuotantoa voidaan tarvittaessa täydentää ostosähköllä esimerkiksi aamuyön edullisimpina tunteina.


Ilmoita asiavirheestä