Volks­wa­ge­nin ex-toi­mi­tus­joh­ta­ja syyt­tä­jien syy­nät­tä­vä­nä

Volkswagenin entistä toimitusjohtajaa epäillään markkinoiden manipuloinnista autovalmistajan päästöhuijaukseen liittyen.

Volkswagenin entistä toimitusjohtajaa epäillään markkinoiden manipuloinnista autovalmistajan päästöhuijaukseen liittyen.

Saksalaissyyttäjien syynissä on kaksi autojätin entistä johtokunnan jäsentä, joista toinen on entinen toimitusjohtaja Martin Winterkorn, joka erosi tehtävästään viime syyskuussa. Syyttäjät eivät kerro, kuka toinen epäilty on, mutta vahvistavat ettei hän ole hallituksen nykyinen puheenjohtaja.

Lain mukaan pörssiyhtiöiden tulee ilmoittaa markkinoihin vaikuttavat tiedot välittömästi. Syyttäjien mukaan autojätti antoi vastauksensa vasta neljä päivää sen jälkeen, kun Yhdysvaltojen viranomaiset kertoivat syyttävänsä yhtiötä päästöjen vääristelystä.

Yhdysvaltojen ympäristövirasto paljasti päästövilpin syyskuun 18. päivänä viime vuonna.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä