Voit­ta­van jouk­kueen paluu

Huhut Kärppien pelillisestä kuolemasta ovat ennenaikaisia ja vahvasti liioiteltuja. Kolmen ottelun tappioputken pätkä rasahti poikki kärkiottelussa Tapparaa vastaan.

1+1. Kärppien Petr Tenkrat.
1+1. Kärppien Petr Tenkrat.

Kärpät - Tappara          3-0
(2-0, 1-0, 0-0)


Oulu
Huhut Kärppien pelillisestä kuolemasta ovat ennenaikaisia ja vahvasti liioiteltuja. Kolmen ottelun tappioputken pätkä rasahti poikki kärkiottelussa Tapparaa vastaan.

Oululaisjoukkueen viime vuosien tasosta kertoo se, että edellisestä vastaavasta putkesta ehti kulua jo lähes kolme kalenterivuotta.

Menestys on nostanut riman korkealle. Vaisu marras-joulukuun vaihde sai hätäisimmät puhumaan kriisistä.

"Ei hätää. Ugh! Olen puhunut", Kärppien päävalmentaja Kari Jalonen päätti pitkän monologinsa pelin jälkeen.

Ilmeisesti puheet Kärppien tilasta ovat korvenneet Jalosta sen verran, että mies selvensi asioita pitkän kaavan kautta.

"Minulta on kysytty, onko tämä (Tappara-peli) kynnysottelu minulle tai onko tilanne minulle ongelma. Ei tässä ole kysymys minusta, sillä joukkuepelissä kysymys on aina meistä", Jalonen huomautti.

Jalonen on myös laskenut kärkijoukkueiden pisteitä.

"Edellisen maajoukkuetauon jälkeen olemme saaneet 16 pistettä. Muista kärkijoukkueista Tappara on saanut 15, HPK 14 ja JYP 12", kärppävalmentaja laski unohtaen hurjaa vauhtia porskuttaneen HIFK:n.

"Peräkkäiset tappiot ovat meille aika harvinaisia. Se sisuunnutti joukkueen", ykkösketjun keskushyökkääjä Jari Viuhkola kiteytti.

Viuhkola itse toimi pitkästä aikaa hyökkäyspään kapellimestarina. Mailataituri oli mukana syöttämässä Kärppien jokaista maalia. 2-0-maali oli maestron tyylinäyte: Mikko Lehtonen pääsi tuuppaamaan kiekon tyhjään maaliin Viuhkolan täydellisestä poikittaissyötöstä.

Vaikka Viuhkola masinoi karkelot hyökkäyspäässä, oli Kärppien voiton perusjalka koko joukkueen puolustuspelaamisessa. Erityisesti pakkipari Lasse Kukkonen-Mikko Lehtonen ja maalivahti Niklas Bäckström näyttivät voittavan pelaamisen mallia.

Viuhkolan johtama ykköskenttä mellasti parhaiten ylivoimalla. Mika Pyörälä ja Petr Tenkrat viimeistelivät 1-0- ja 3-0-osumat.

"He eivät ole ehkä edellisissä peleissä ansainneet ykkösketjun statusta, mutta nyt ansaitsivat", päävalmentaja Jalonen kiitteli.

Viuhkola myönsi, että heidän ketjunsa taso ei ole ollut odotettu.

"Tappiot tympivät jokaista ja kävimme pelillisiä asioita läpi. Viime aikoina on kulkenut vähän heikosti, mutta nyt näytti paremmalta. Tietysti olen itse odottanut ketjulta maaleja ja pelien ratkaisemista, mutta emme ole aikaisemmin päässeet peliin sisälle."

"Meillä oli paljon hyviä pelaajia, mutta muutamalla miehellä valmiustila ei ollut ison ottelun arvoinen. Vastustaja oli meitä edellä erikoistilanteissa. Lisäksi Bäckström oli maalilla aivan huikea", tamperelaisten päävalmentaja Jukka Rautakorpi näki.

Tappara kiilasi saman tien joulutauolle. Kärpät on tällä hetkellä melkoisessa ruuhkassa, koska joukkue pelaa sisään tammikuun Pietarin turnauksen liigakalenteria. Kärpät kohtaa vielä lauantaina KalPa:n Kuopiossa ja sunnuntaina SaiPa:n kotonaan.

Joukkueen loukkaantumistuvalla on käynyt ovi kuin saluunassa. Peleinä laskettuina Kärpät on menettänyt loukkaantuneiden pelaajien mukana jo pitkälti toista kautta. Tuorein tapaus, Ilkka Mikkola, selviää Jalosen mukaan käden nivelsidevammastaan 2-4 viikon huililla.

"Meillä on ollut äärettömän huono onni loukkaantumisten kanssa. Kokonaisuutena on nähtävä tappioiden taakse: olemme luoneet myös tappiopeleissä paljon paikkoja", Jalonen summasi.

Ilmoita asiavirheestä