Voimakas maanjäristys on iltapäivällä vavisuttanut Keski-Aasiaa. Järistys tärisytti ainakin Afganistania, Pakistania, Tadzhikistania ja Pohjois-Intiaa.
Afganistanin pääkaupungissa Kabulissa järistys sai rakennukset huojumaan ja aiheutti paniikin kaupungin kaduilla. Ainakin viisi ihmistä sai surmansa ja parisenkymmentä loukkaantui järistyksessä.
Järistyksen keskus sijaitsi Hindukushin vuorilla Afganistanissa, noin 250 kilometriä pakistanilaisesta Peshawarin kaupungista pohjoiseen. Järistys huomattiin myös muualla Keski-Aasiassa, ainakin Tadzhikistanissa ja Pohjois-Intiassa. Tadzhikistanin viranomaiset sanoivat pelkäävänsä, että järistys on vaatinut uhreja.
Järistyksen voimakkuudeksi mitattiin Pakistanissa 6,7 richteriä, ja se kesti runsaat neljä minuuttia. Järistys huomattiin myös Suomessa.