Vo­da­fo­ne haastaa ja­pa­ni­lais­kän­ny­köil­lä Nokian

Pohjoismainen terve kilpailu kännykkämarkkinoilla ei ota yleistyäkseen, vaan operaattorit kytkevät jopa yhä voimakkaammin liittymä- ja matkapuhelinmyynnin toisiinsa. Vodafone tuo Euroopassa kauppoihin omat kamerakännykkämallit, joiden valmistuksesta vastaavat Sharp ja Panasonic.

Pohjoismainen terve kilpailu kännykkämarkkinoilla ei ota yleistyäkseen, vaan operaattorit kytkevät jopa yhä voimakkaammin liittymä- ja matkapuhelinmyynnin toisiinsa. Maailman suurin matkapuhelinoperaattori Vodafone tuo Euroopassa kauppoihin omat kamerakännykkämallit, joiden valmistuksesta vastaavat mm. Sharp ja Matsushita eli Panasonic.

Vodafone-kamerakännyköiden markkinoille tulo liittyy operaattorin avaamaan multimedia- eli mms-palveluun, jonka käyttöä Vodafone pyrkii edistämään subventoimalla mms-kännyköiden hintoja.

Ostamalla ison erän puhelimia operaattori pyrkii myös polkemaan kännykkähintoja, koska tämä on japanilaisille kännykkävalmistajalle houkutteleva tapa lisätä markkinaosuutta tai päästä jopa ylipäänsä Euroopan markkinoille.

Viime viikolla toinen eurooppalainen operaattori, Orange, esitteli uuden Microsoftin Smartphone-käyttöjärjestelmään perustuvan älypuhelimen, joka alle 300 euroa maksavana on myös selkeä kilpailija Nokia 7650:lle.

Euroopassa myydyimpiä kamerakännyköitä ovat olleet tähän saakka juuri Nokia 7650 ja Ericsson T68i, jotka nyt saavat aggressiivisen kilpailijan.

Ilmoita asiavirheestä