Virpa Puisto: Lip­po­nen er­kaan­tu­nut puo­luees­taan

Pääministeri Paavo Lipponen (sd.) on joutunut poikkeuksellisen kovan arvostelun kohteeksi omiensa taholta.

Pääministeri Paavo Lipponen (sd.) on joutunut poikkeuksellisen kovan arvostelun kohteeksi omiensa taholta. SDP:n eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Virpa Puisto sanoo Uutispäivä Demarin haastattelussa tiistaina, että "Paavo Lipponen on erkaantunut omasta puolueestaan. Me puhumme eri kieltä".

"Ikävintä on, jos hinnalla millä hyvänsä on tarkoitus rakentaa seuraavalle kaudelle sama hallituspohja ja odottaa samalla EU:sta vapautuvaa virkaa", Puisto heittää.

Puiston mielestä Lipposen johtama SDP:n puoluehallitus käsittelee liian vähän sisäpolitiikan asioita. Samalla hän vihjaa, että näin valtaa on siirretty Lipposen sisäpiirille.

Puisto kannattaa ulkoministeri Erkki Tuomiojan valitsemista SDP:n uudeksi puheenjohtajaksi.

Ilmoita asiavirheestä