Virossa äänestetään kunnallisvaaleissa, joiden tuloksen odotetaan kertovan myös siitä, kuinka valta jakautuu ensi kevään parlamenttivaaleissa.
Nykyinen keskusta-vasemmistolainen kokoomushallitus toivoo, että kunnallisvaalit heijastaisivat ihmisten tyytyväisyyttä nykyvaltaan.
Äänien kalastelu on vaalien edellä ollut värikästä: ehdokkaat ovat jakaneet kansalle mm. kaaleja, hunajaa, lääkkeitä ja kondomeja varmistaakseen suosionsa, kertoi uutistoimisto BNS.
Jaossa on kaikkiaan 3 247 paikkaa, jotka jaetaan 13 puolueen ja lukuisten riippumattomien ehdokkaiden kesken. Äänioikeutettuja on noin miljoona. Äänestyspaikat sulkevat ovensa sunnuntai-iltana kello 20 Suomen aikaa, mutta tuloksia odotetaan vasta maanantaina.