Viron pre­si­den­tin­vaa­lit alkavat

Viron presidentinvaalit alkavat tänään.Ensimmäisen kierroksen ehdokkaina ovat keskustapuolueen Peeter Kreitzberg ja Maltilliset-puolueen Andres Tarand.

Viron presidentinvaalit alkavat tänään. Ensimmäisen kierroksen ehdokkaina ovat keskustapuolueen Peeter Kreitzberg ja Maltilliset-puolueen Andres Tarand.

Presidentin valitsee Virossa maan parlamentti. Jos kumpikaan ehdokkaista ei saa parlamentilta vaadittavaa yli kahden kolmasosan määräenemmistöä, vaalia jatketaan huomenna.

Jos presidenttiä ei saada valittua tiistainkaan aikana, valinta siirtyy syyskuun lopulla kokoontuvalle valitsijamieskokoukselle.

Viron seuraavan presidentin tulisi keskittyä maan sosiaalisten ongelmien ratkaisemiseen, katsoo Viron nykyinen presidentti Lennart Meri.

- Olemme rakentaneet menestyksekkäästi yksityisyrityksiä, mutta hinta on ollut korkea, mm. 12 prosentin työttömyys, Meri sanoi amerikkalaisen uutistoimiston AP:n haastattelussa lauantaina.

Ilmoita asiavirheestä