Vaala Vähintään kymmenen prosenttia eläintukihakemuksista ja viisi prosenttia pinta-alatukihakemuksista on Euroopan komission asetuksen mukaan valvottava tilatarkastuksin. Mitä enemmän tietyllä alueella havaitaan virheitä ja puutteita, sitä enemmän on luvassa tarkastuksia jatkossa.
Maa- ja metsätalousministeriön julkaisemassa oppaassa vakuutetaan, että vastoin yleistä käsitystä EU ei vaadi lisäämään valvontaa, jos sanktioita on liian vähän. Eläinpalkkioissa tarkastajilla on kiireisintä Kreikassa ja Italiassa, sillä juuri näissä maissa tarkastuksissa tulee eteen eniten epäsäännönmukaisuuksia.
Noin puolet Suomen tarkastustöistä tehdään kaukokartoituksena eli satelliitti- ja ilmakuvia tulkiten. Tilakäyntien kohteiksi valitaan yleensä tilat, joilla on paljon eläimiä tai joilla on havaittu aiemmilla valvontakerroilla ongelmia. Osa käynneistä tehdään satunnaisotannalla.
Suomi kuuluu tarkastusten tehokkuuden ja oikein täytettyjen tukihakemusten suhteen unionin kärkikaartiin. Euroopan komissio on tosin näpäyttänyt Suomen valtiota pari kertaa. Tilatarkastusten määrää pidettiin jäsenyyden alussa liian pienenä ja sonnipalkkioita valvottiin puutteellisesti.
Yhdessä asiassa Suomen tukivalvontaa ei kuitenkaan hoideta tiukasti EU:n suositusten mukaan. Unionin asetuksessa lähdetään siitä, ettei tarkastuksista tehdä ennakkoon ilmoituksia tiloille. Kun mahdollisuus ennakkoilmoitukseen kuitenkin on, Suomessa sitä myös käytetään.