Vil­li­eläi­met tulevat jo nurkan taakse Oulun seu­dul­la

Saukot laskevat mäkeä Sanginjoen vanhalla koululla. Majava nakertaa haapaa Patelassa. Karhu etsii talvipesää Oulujoen varrelta. Villiä luontoa ei tarvitse enää etsiä kansallispuistoista. Oulun seudun riistamiehet ovat kehityksestä yhtä ihmeissään kuin kaikki muutkin.

Citymajavan jälkiä voi löytää lähimetsästä.
Citymajavan jälkiä voi löytää lähimetsästä.

Saukot laskevat mäkeä Sanginjoen vanhalla koululla. Majava nakertaa haapaa Patelassa. Karhu etsii talvipesää Oulujoen varrelta.

Villiä luontoa ei tarvitse enää etsiä kansallispuistoista, sillä muutamassa vuodessa lajit ovat levinneet taajamiin. Oulun seudun riistamiehet ovat kehityksestä yhtä ihmeissään kuin kaikki muutkin.

"Pellot on rakennettu asunnoiksi. Nyt rakennetaan jo metsiäkin", oulunsalolainen riistamies Arvo Isteri pohtii. Hän selittää ilmiötä sillä, että ihmiset muuttavat sinne, missä eläimet ovat aina asuneet. Kaakkurissa voi törmätä hirveen, koska siellä on eläinten luontainen reitti. Samasta syystä Oulunsalon Salonpäässä ja Haukiputaalla hirvet lepäävät ja ruokailevat talojen pihoilla.

Lue lisää huomisesta KALEVASTA.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä