Ville Vakkuri do­pin­gin vas­tai­seen työhön

Dopingista kärähtänyt pikajuoksija Ville Vakkuri on aloittamassa dopingin vastaista Stop Doping -projektia.

Dopingista kärähtänyt pikajuoksija Ville Vakkuri on aloittamassa dopingin vastaista Stop Doping -projektia. Vakkuri toivoo Iltalehden haastattelussa, että uusi projekti voisi myös elättää häntä. "Totta kai sitä pitäisi tehdystä työstä saada myös palkkaakin", sanoo Vakkuri.

Tarkoituksena on avata asiaa koskevat nettisivut sekä suunnitella valistusohjelma, johon kuuluu muun muassa kiertävää valistustyötä ja luentoja. Aikomuksena on anoa hankkeelle tukea myös opetusministeriöstä.

Jäätyään käryn takia vaille urheilutukia on Vakkuri käytännöllisesti katsoen työtön. Hän asuu Iltalehden mukaan vanhempiensa luona.

Vakkurin dopingjutussa on nyt menossa sääntöjen mukainen kahden kuukauden kuulemisjakso, jonka jälkeen kesäkuun puolivälissä SUL päättää Vakkurin rangaistuksesta.

Ilmoita asiavirheestä