Ville Itälä kaipaa maa­han­muut­to­po­li­tiik­kaa

Sisäministeri Ville Itälän (kok.) mielestä inkeriläiskysymys on osoittanut, että Suomen maahanmuuttopolitiikalle on luotava selkeät suuntaviivat.

Sisäministeri Ville Itälän (kok.) mielestä inkeriläiskysymys on osoittanut, että Suomen maahanmuuttopolitiikalle on luotava selkeät suuntaviivat.

Itälä kirjoittaa perjantaina MTV3:n nettikolumnissaan, että hän aikoo tuoda kevään aikana eduskunnan käsittelyyn esityksen inkerinsuomalaisten paluumuuttoa koskevan lain muuttamiseksi.

Paluumuuton edellytyksenä tulee olla suomalainen identiteetti ja riittävä kielitaito. Kielitaitovaatimus ei kuitenkaan koskisi Suomen armeijassa vuosina 1939–1944 palvelleita eikä Suomesta välirauhansopimuksen nojalla Neuvostoliittoon palautettuja.

Itälä kertoo olevansa valmis myös siihen, että inkeriläisten paluumuuttoa koskeva erityisasema voidaan kokonaan lakkauttaa, jos hallitus niin päättää.

Suomen maahanmuuttopolitiikan suuntaviivoista olisi Itälän mukaan aloitettava heti keskustelu. Eduskunnalla on tilaisuus laajempaan käsittelyyn viimeistään syksyllä, kun pohdittavaksi tulee ulkomaalaislain kokonaisuudistus. Asia voisi olla esillä seuraavassa hallitusohjelmassa.

"Kun humanitaariset velvoitteet hoidetaan turvapaikkakysymyksiä ratkaistaessa, voidaan maahanmuuttokriteerit muutoin asettaa suomalaisesta näkökulmasta", Itälä huomauttaa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä