Viisi louk­kaan­tui Sie­vis­sä lii­ken­ne­on­net­to­muu­des­sa

Keskiviikkona tapahtui puoli viiden aikaan iltapäivällä Sievissä liikenneonnettomuus, jossa loukkaantui yhteensä viisi ihmistä.

Keskiviikkona tapahtui puoli viiden aikaan iltapäivällä Sievissä liikenneonnettomuus, jossa loukkaantui yhteensä viisi ihmistä.

Onnettomuus sattui, kun alkoholin vaikutuksen alaisena ollut henkilöauton kuljettaja ajoi Rautiontietä Raution suunnasta mutkassa kylki edellä tien väärää puolta ja törmäsi Sievin Asemakylän suunnasta tulleeseen henkilöautoon.

Raution suunnasta tulleen auton kuljettaja ja kaksi matkustajaa loukkaantuivat siinä määrin, että yksi heistä kuljetettiin pelastushelikopterilla ja kaksi muuta ambulanssilla Oulun yliopistolliseen sairaalaan.

Toisessa autossa oli kuljettaja ja matkustaja ja heidät vietiin myös ambulansseilla ensiapuun.

Poliisin mukaan humalassa ajaneella kuljettajalla ei ole voimassa olevaa ajokorttia. Lisäksi autoon oli varastettu bensaa alavieskalaiselta huoltoasemalta parikymmentä minuuttia ennen onnettomuutta.

Ilmoita asiavirheestä