Viinan lievä sa­la­kul­je­tus kas­vus­sa

Tavallisten ihmisten syyllistyminen alkoholin salakuljettamiseen vaikuttaa olevan yleistymässä. Viime vuonna tullissa kiinni jäi liki 2 800 Matti ja Maija Meikäläistä, jotka toivat pullon tai kaksi ylimääräistä. Salakuljetusten määrät ovat olleet nousussa viimeiset viisi vuotta.

Alkoholia tuodaan entistä useammin pullo tai pari ylimääräistä.
Alkoholia tuodaan entistä useammin pullo tai pari ylimääräistä.

Tavallisten ihmisten syyllistyminen alkoholin salakuljettamiseen vaikuttaa olevan yleistymässä. Viime vuonna tullissa kiinni jäi liki 2 800 Matti ja Maija Meikäläistä, jotka toivat pullon tai kaksi ylimääräistä.

Tullilaitoksen tilastojen mukaan lieväksi tulkittavan salakuljetuksen määrät ovat olleet nousussa viimeiset viisi vuotta. Sakkolappuja on kirjoitettu joka vuosi noin 10—15 prosenttia isommalle matkustajajoukolle kuin vuotta aikaisemmin.

"Varovaisen nousun trendiä on, ja poikkeus on oikeastaan vain vuosi 2001, jolloin lievien salakuljetusten määrä jäi poikkeuksellisen alhaiselle tasolle. Tapausten määrän nousu selittyy lähinnä matkustajamäärien kasvulla", arvioi tullivalvontatarkastaja Markus Kallio Tullilaitokselta.

Eniten kansa tuo laittomasti alkoholia halvan verokannan maista Venäjältä ja Virosta. Viime vuonna kiinni jääneistä lievistä salakuljetustapauksista peräti 2 407 kirjattiin Itäisessä tullipiirissä eli käytännössä Vaalimaan tai Nuijamaan tulliasemilla ja vain 287 Eteläisessä tullipiirissä eli esimerkiksi Helsingin Meritullissa.

"Erot selittyvät sillä, että pääkaupunkiseudulla on pakko keskittyä ammattimaiseen rikollisuuteen eivätkä resurssit riitä tavallisten matkustajien tarkastuksiin. Tarkastamista vaikeuttaa myös se, että meille saattaa tulla yhden Tallinnan-lautan mukana kerralla toista tuhatta matkustajaa, kun Itärajalla matkustajavirta on tasaisempi", sanoo Eteläisen tullipiirin apulaisjohtaja Maritta Haapasalmi.

Laittomien tuliaisten rangaistusvaatimuksena on sakko, jos salakuljetettu määrä pysyy lievänä eli ei nouse kymmeniin viinalitroihin. Keskiverto lievän salakuljetuksen rangaistus on kymmenen päiväsakkoa, ja pienimmän päiväsakon määrä on kuusi euroa.

Ylimääräisinä tuodut alkoholituotteet voi lunastaa itselleen maksamalla verot, silloin kun kyse on sallittujen litrarajojen ylityksestä. Käytännössä ylimääräiset viinat päätyvät kuitenkin tullin viemäriin, sillä verot ovat korkeat ja esimerkiksi 40 prosenttisesta alkoholista joutuu maksamaan noin 25 euroa litralta.

Ilmoita asiavirheestä