Vii­kin­ki­kart­ta tut­ki­joi­den mukaan vää­ren­nös

Kaksi brittitutkijaa on paljastanut, että 1400-luvulla laadituksi luultu kartta viikinkien maihinnoususta Pohjois-Amerikkaan satoja vuosia ennen Kristoffer Kolumbusta, on väärennös.

Kaksi brittitutkijaa on paljastanut, että 1400-luvulla laadituksi luultu kartta viikinkien maihinnoususta Pohjois-Amerikkaan satoja vuosia ennen Kristoffer Kolumbusta, on väärennös. Tutkijoiden mukaan kartta sisältää mustetta, jota ei ollut olemassa ennen vuotta 1923.

Kartta aiheutti sensaation, kun Yalen yliopisto julkaisi sen vuonna 1965. Kartan arvoksi on laskettu vähintään 20 miljoonaa dollaria (euroa).

Kartta esittää kahden islantilaisperäisen viikinkipäällikön Leif Erikssonin ja Bjarni Herjolfssonin Pohjois-Amerikasta noin vuonna 1000 löytämät alueet, joille on annettu nimeksi mm. Helluland, Markland ja Vinland.

"Vinlandin kartta on todennäköisesti yksi maailman tärkeimmistä kartoista", sanoi Lontoon University Collegen kemian professori Robin Clark selvittäen, miksi hän oli ryhtynyt tutkimukseen.

Tutkimus julkaistiin amerikkalaisessa Analytical Chemistry -lehdessä keskiviikkona.

Karttaa säilytetään Yalen yliopiston harvinaisten kirjojen ja käsikirjoitusten kirjastossa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä