Varsinais-Suomen käräjäoikeus on tuominnut viisi miestä vankeuteen Loimaan huhtikuisesta raharyöstöyrityksestä.
Oikeus antoi tuomionsa törkeän ryöstön yrityksestä, räjähderikoksesta ja törkeästä ampuma-aserikoksesta.
Joukko miehiä alkoi suunnitella arvokuljetusryöstöä viimeistään alkuvuodesta. Jutun esitutkinta-aineiston mukaan miehet kävivät etukäteen useita kertoja tarkkailemassa raha-auton liikkeitä ja aikomaansa ryöstöpaikkaa. Poliisi oli tarkkaillut koplan toimia.
Ryöstöä valmistelleet miehet olivat varustautuneet luotiliivein, konetuliasein ja räjähtein. Raha-auto lähestyi marketin pihaa, mutta minuutin ajomatkan päässä paikasta poliisi pysäytti auton ja otti miehet kiinni. Autossa oli rahaa yli 1,6 miljoonaa euroa.
Hans Christian Hietala, 39, tuomittiin 4 vuoden ja 8 kuukauden vankeuteen. Miika Merzan Mehmet, 33, sai neljän ja puolen vuoden tuomion. Jaanus Kruusik, 40, sai 4 vuotta ja Eero Tapio Ihalainen, 29, 3 vuotta. Rikoksen valmisteluihin osallistunut Tomi Tapio Joenpolvi, 37, tuomittiin avunannosta sekä räjähde- ja ampuma-aserikoksesta kahden ja puolen vuoden vankeuteen.