Vihreiden ministerivaihdos on takana, ja uutta kehitysministeriä Pekka Haavistoa odottaa haastava työmaa. Hänen on ensimmäisinä tehtävinään ryhdyttävä luomaan selkeämmät pelisäännöt valtion omistajaohjaukselle.
Valtionyhtiöiden johto ja henkilöstö tietävät toimivansa samoista liiketoiminnallisista ja kilpailullisista lähtökohdista kuin yksityisomisteiset yhtiöt. Tästä huolimatta valtionyhtiöillä on omistajaohjauksineen muita suurempi vastuu säilyttää esimerkiksi työpaikat Suomessa.
Sääntöjen selkiyttämisessä olennainen kysymys on, milloin, ja millä tavalla, omistajan edustaja voi puuttua valtionyhtiöiden operatiiviseen toimintaan. Omistajaohjaukseen pitää löytää nykyaikaan sopivat pöytätavat.
Haaviston tehtävä ei ole kautensa puoliväliin ehtineen hallituksen helpoin, mutta hän voi selvitä ominaisuuksiensa vuoksi.
Kansanedustajana, ministerinä ja presidenttiehdokkaana ollut Haavisto tunnetaan hyvänä neuvottelijana, joka kykenee sovittelemaan erilaisia näkemyksiä. Haavisto ei harrasta sormi pystyssä opettamista.
Harkitseva Haavisto oli puheenjohtaja Ville Niinistön pääehdokas ministeriksi. Niinistön tiedetään tehneen koko viikon runsaasti töitä valinnan puolesta.
Puheenjohtaja huomasi, mitä puolueen maineelle oli tapahtumassa eroamaan joutuneen Heidi Hautalan menettelyn takia.
Vihreän moraali-ikonin Hautalan mokat ovat iskeneet pahoja jälkiä puolueen julkikuvaan.
Niinistö ymmärsi, ettei kukaan muu pysty kohentamaan puolueen mainetta tässä tilanteessa yhtä hyvin kuin Haavisto.
Imagohyödyn ohella Haavisto kasvattaa vihreiden uskottavuutta muiden hallituspuolueiden suuntaan.