Vihreä Omena sulkee ovensa

Nukketeatteri Vihreä Omena, yksi Suomen tunnetuimmista ja pitkäaikaisimmasta nukketeattereista, lopettaa toimintansa jouluna. Yhdistyksen hallitus teki viime viikolla päätöksen, että kannatusyhdistys haetaan konkurssiin.

Nukketeatteri Vihreä Omena, yksi Suomen tunnetuimmista ja pitkäaikaisimmasta nukketeattereista, lopettaa toimintansa jouluna. Yhdistyksen hallitus teki viime viikolla päätöksen, että kannatusyhdistys haetaan konkurssiin.

Helsingin kaupunki ei ole myöntänyt teatterille toiminta-avustusta kahtena peräkkäisenä vuotena 2003 ja 2004. Viimeisin epäävä päätös tuli syyskuussa.

"Helsingin kaupunki on nyt määritellyt, ettei Nukketeatteri Vihreää Omenaa tarvita. Silloin valtiokaan ei tue, kun ei ole kuntaa ylläpitäjänä", kertoo teatterinjohtaja Ulla Raitahalme.



Nimekäs nukkejoukko


Nukketeatteri Vihreän Omenan toimitilat ovat vanhassa huvilassa Helsingin Kalliossa. Tilat joudutaan nyt irtisanomaan. Myös koko henkilökunta on irtisanottu 31.12. lähtien. Tälle vuodelle Omppu sai vielä valtionosuutta yli 100 600 euroa yhdeksän henkilötyövuoden perusteella sekä 55 000 euroa harkinnanvaraista avustusta.

Henkilökunnasta on nyt jäljellä enää kolme henkilöä: teatterinjohtajan lisäksi näyttelijät Anneli Petris-Forssel ja Heikki Kuusela.

"Kannatusyhdistyksen kiinnostavin pääoma ovat meidän nuket, joita on noin 700-1 000 kappaletta. Kun luovumme tilasta, viedäänkö nuket ulosottomiesten häkkeihin ja myydään huutokaupassa koirille puruluuksi viidellä eurolla?" kysyy Raitahalme surullisena.

Nukkekokoelma on ainutlaatuinen Suomessa. Sen pelastaminen on nyt teatterinjohtajan mukaan keskeisin kysymys.

"Nukkeja on kaikilta suomalaisilta merkittäviltä nukketaiteilijoilta Mona Leosta alkaen: koko Mirjami Skarpin suuri tuotanto, Sara Sirén, Eeva-Liisa Holma-Kinnunen, Irja Ranin, Kirsti Huuhka, Pekka Ojamaa, Anneli Qveflander, Luis Z. Boy, nuoresta polvesta Ida Vanttaja ja Taina Valkonen."



Vakiovieras Oulussa


Nukketeatteri Vihreä Omena perustettiin keväällä 1971. Teatterin perustivat teatteriohjaaja Ritva Laatto, näyttelijä Lea Wallin, näyttelijä ja tv-ohjaaja Sirppa Sivori-Asp ja ohjaaja-dramaturgi Kirsi Aropaltio.

Vihreä Omena on ollut Oulun lasten ja nuorten teatteripäivien vakituinen vieras. Omppu on vieraillut Oulussa joka vuosi festivaalin 23-vuotisen historian ajan. Omppulaisia ehdittiin jo kysyä myös seuraaville teatteripäiville.

Teatteri on muutenkin tunnettu kiertuetoiminnastaan. Omppu on tuttu kaikkialla Suomessa. Vuosittain teatterilla on ollut 300-350 esitystä.

Nukketeatteri Vihreä Omena velkaantui 90-luvun puolivälissä. Velkaa kertyi 1,5 miljoona markkaa, josta verovelka oli puolet. Helsingin kaupunki ei myöntänyt teatterille lainaa velkojen maksuun, eikä velanlyhennyssuunnitelmaa kuitenkaan vastaavasti päivitetty.

"Pidettiin hyvin mustavalkoisesti kiinni siitä, että maksatte kaikki velat kahdessa vuodessa tai se on laulun loppu", kertoo Raitahalme.

"Olen verrannut, että se ollut vähän niin kuin ihmesadun sankarin tehtävä. Verovelassa korko on mieletön. Korot, viivästysmaksut ja viivästyksen seuraamusmaksut ovat kymmenessä vuodessa kertyneet pottina lähelle pääomaa."

Koska Omppu on yhdistys, siihen ei ole voinut soveltaa yksityisen velallisen eikä myöskään yrityksen velkasaneerausjärjestelmää.

"Tämä näytäntökausi viedään rauhassa loppuun. Kaikki ne, jotka ovat varanneet ja lunastaneet liput tai tilanneet esityksen, saavat ne", lupaa Raitahalme.

Vuonna 2000 kerättiin valtakunnallisesti yli 13 000 nimeä kansalaisadresseihin Nukketeatteri Vihreän Omenan puolesta.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä