Vihannilla on mahdollisuus tarjota tulevaisuudessa kymmeniä uusia asuinpaikkoja kuntaan asumaan haluaville. Strategista maankäyttösuunnitelmaa Vihantiin harjoitustyönään työstäneet Oulun yliopiston arkkitehtuurin ja maantieteen opiskelijat esittävät tonttitarjonnan aloittamista Eskonpellon alueelta Kirkkojärven pohjoisrannalta.
Eskonpellon alueelle on mahdollista kaavoittaa kymmenen pientalotonttia. Siitä voisi muodostua ilmeeltään yhtenäinen ja tiivis rantarakentamisen alue.
Alueen luonnollisena jatkeena tulisi Saarelanjärven asuinalueen rakentaminen vaiheittain Eskonpellon suunnasta kohti pohjoista. Saarelanjärven alueelle sopisi 20 uutta taloa. Asutuksen sijoittaminen kiilamaisesti mahdollistaisi järvinäkymän kaikille taloille. Pientalotonttien lisäksi alueelle voisi tulla kuusi rantatonttia rantasaunoja ja -mökkejä varten.
Läntisrannan raittimaiseksi rakentuvaan kylään uusia 3 000-6 000 neliön suuruisia tontteja sopii suunnitelman mukaan 11. Tällä mitoituksella pystytään edelleen säilyttämään olemassa olevien rakennusten arvokkaat ympäristöt, ja uusille rakennuksille voidaan osoittaa rakennuspaikat kohtuulliselta maaperältä järvi- ja peltomaisemin.
Suunnitelma
pohjustaa kaavoitusta
Vihannin keskustan rikkoutunutta kylärakennetta opiskelijat eheyttäisivät lisärakentamisella, joka täyttäisi aukkopaikat ja perikuntien omistamat rakennuspaikat. Lisäksi Kirkkojärven kaakkoisrannan alueelle aivan kunnan keskustaan on mahdollista sijoittaa 21 omakotitaloa, joista kaikista olisi näkymä järvelle.
Tonttitarjonta
ei yksin riitä
Yhdyskuntasuunnittelun yliassistentti Raine Mäntysalo Oulun yliopiston arkkitehtuurin osastolta sanoo suunnitelman pohjustavan Vihannin kunnan kaavoitusta ja maankäytön ohjausta, joskaan se ei sellaisenaan ole vielä riittävän tutkittu toimiakseen suoraan kaavoitustyön pohjana.
"Nyt laadittu maankäyttösuunnitelma toimii myös avauksena jatkoneuvotteluille kunnan sekä tontin myynnistä ja rakentamisesta kiinnostuneiden Läntisrannan maanomistajien kanssa, joille hankkeessa on suunniteltu rakennuspaikkoja", Mäntysalo toteaa.
Kunta- ja maankäyttösuunnitelman laatineet opiskelijat huomauttavat, että Vihannin vetovoiman lisääminen ja uusien asukkaiden saaminen kyläkulmalle ei onnistu pelkästään rantarakentamista mainostamalla.
Ensisijaista koko alueen kehittämisen kannalta on tonttien kaavoittamisen ohella kunnan keskustaajaman elävöittäminen ja sen viihtyisyyden parantaminen.
Suunnitelmassa ehdotetaankin keskittymistä aluksi ympäristön ja maiseman parantamiseen taajamakuvan kannalta olennaisimmissa kohdissa, sekä vetovoimatekijöiden luomiseen. Yhtenä uutena vetovoimatekijänä suunnitelmassa mainitaan monitoimi- ja liikuntahallin rakentamishankkeen aloittaminen.
Vihannin keskustaajaman ja Läntisrannan maankäyttösuunnitelma on osa EU-rahoitteista mAsu-hanketta, jossa kehitetään asukaskeskeisiä maisemanhoidon ja maankäytön suunnittelun menetelmiä.
Erityisen tyytyväisiä vihantilaiset ovat siitä, että kunnan taajaman ja Läntisrannan alueiden suunnitelmat on alueiden läheisyyden ansiosta voitu yhdistää yhdeksi kokonaisuudeksi.