Vienti su­pis­tui 9 pro­sent­tia tou­ko­kuus­sa

Suomen viennin pitkään jatkunut nopea kasvu taittui toukokuussa.Vienti supistui Tullihallituksen ennakkotietojen mukaan 9 prosenttia viime vuoden toukokuusta.

Suomen viennin pitkään jatkunut nopea kasvu taittui toukokuussa. Vienti supistui Tullihallituksen ennakkotietojen mukaan 9 prosenttia viime vuoden toukokuusta.

Tammi-toukokuussa viennin arvo kasvoi torstaina julkistettujen toukokuun ulkomaankaupan ennakkotietojen mukaan edelleen 5 prosenttia viime vuodesta.

Viennin arvo oli toukokuussa 23,7 miljardia markkaa, kun se vuosi sitten toukokuussa oli 26,2 miljardia. Tuonti supistui 7 prosenttia 17,8 miljardiin markkaan. Kauppataseen ylijäämä oli toukokuussa 5,9 miljardia markkaa ja koko alkuvuonna 30,5 miljardia markkaa.

Viennin arvo jäi toukokuussa 300 miljoonaa markkaa pienemmäksi kuin huhtikuussa ja 2,4 miljardia pienemmäksi kuin maaliskuussa. Vienti oli kuitenkin suurempi kuin tammi- ja helmikuussa.

Viennin kasvun hidastuminen ja viennin supistuminen toukokuussa heijastaa kansainvälisen talouskasvun ja Suomen vientikysynnän heikkenemistä.

Ilmoita asiavirheestä