Japanin kolmanneksi suurin autovalmistaja Nissan tuo vetykäyttöisen polttokennoautonsa markkinoille jo ensi vuonna. Nissanin piti tuoda uutuus markkinoille vasta vuonna 2005, mutta pääjohtaja Carlos Ghosn kertoi tiistaina, että yhtiö nopeuttaa vetyajokin markkinoilletuloa kahdella vuodella.
Polttokennoautot ovat erittäin ympäristöystävällisiä, sillä vetykäyttöisen sähkömoottorin pakoputkesta tulee pakokaasujen sijasta vain vesihöyryä. Vetykaasun hankala varastointi ja jakelu vaikeuttavat kuitenkin polttokennoautojen käyttöönottoa.
Japanin toiseksi suurin autonvalmistaja Honda ilmoitti viime viikolla, että sen ensimmäinen polttokennoajoneuvo tulee markkinoille mahdollisesti jo tämän vuoden lopulla.