Kiimingin Sotaveteraanit ry ovat haastaneet kiiminkiläiset vauvasta vaariin kävelemään yhdessä Honkimaalle VePo-talolle. Tavoitteena on saada kaikenikäiset ja -kuntoiset kiiminkiläiset liikkeelle. Samalla yli 70-vuotiaat veteraanit haluavat siirtää kunto- ja terveysliikuntaperinteen nuorillekin kävelijöille. Kävelytapahtuman yhteydessä korostetaan myös liikunnallista elämäntapaa.
Keväisen kävelyn teema ja tunnus on Yhdessä Kävellen ja se on samalla Suomen kuuluisimman kävelyn Maaottelumarssin 60-vuotisjuhla. Aikaa ei oteta, kyseessä ei ole kilpailu, vaan liikuntatapahtuma.
Yhdessä Kävellen -tapahtuma on valtakunnallinen. Toukokuussa eri puolella Suomea järjestetään erilaisia kävelytapahtumia. Valtakunnalliset järjestäjät ovat Suomen Latu ry ja Suomen Sotaveteraaniliitto ry.
Yhdessä Kävellen -tapahtuma järjestetään Honkimaalla 4. päivä toukokuuta.