Vesi laskee Man­ki­las­sa - kylässä leijuu mä­dän­ty­neen viljan haju

Siikajoen kesätulvat alkavat irrottaa pikkuhiljaa otettaan Siikalatvan Mankilan kylästä.

Tulvavesi on kuljettanut pyöröpaaleja ja
Tulvavesi on kuljettanut pyöröpaaleja ja
Kuva: Myllykoski Timo

Siikajoen Mankilan kylässä on kärsitty viikon verran rajuista kesätulvista. Siikajoen vedenpinta on nyt lähtenyt laskuun, mutta vesi vetäytyy hyvin hitaasti.

Viime perjantaina mottiin jääneeltä kylältä pääsee jälleen pois ilman venettä, kun Mankilantie on osittain käytössä. Nevalankankaantie ja Pasontie ovat yhä poikki.

"Tulva laskee paljon hitaammin kuin keväällä", Mankilassa asuva Esko Leinonen kertoo.

Leinosen mukaan tilanne Mankilan kylällä on katastrofaalinen. Tulvavesi on kuljettanut rojua ja lummelauttoja ympäriinsä, ja viljelijöiden tekemät pyöräpaalit kellottavat peltojen keskellä miten sattuu.

Veden pilaama vilja levittää kylän ylle mädäntyneen kasvuston hajua.

"Osa metrin korkuisesta kasvustosta on yhä veden alla, ja kasvusto on saviliman peitossa", Leinonen kertoo.

Toinen tulva tälle vuodelle

Tulvaveden vetäytyminen on kyläläisille helpotus. "Tuntuu siltä, kuin olisi päässyt vankilasta pois. Ihan sama mihin lähti, vettä oli puoli-puolitoista metriä", Leinonen kertoo viikonlopun tilanteesta kotikylällään.

Kesätulvan aiheuttamat tappiot Siikajokilaaksossa ovat mittavat. Leinonen arvioi, että tulvan vaikutukset näkyvät maanviljelyssä vielä ensi kesänä, sillä tulvavesi on painanut maan erittäin tiiviiksi.

Mankilan kylä kärsi tänä vuonna myös poikkeuksellisen ankarista kevättulvista. Kylässä asuu noin 250 ihmistä.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä