Jari Riekki
Vaalan kirkko oli sunnuntaina lähes jokaista istuinsijaa myöten täynnä, kun Kuopion hiippakunnan piispa Jari Jolkkonen asetti Vesa-Tapio Palokankaan kirkkoherraksi Vaalan seurakuntaan.
Piispa kertoi avajaissanoissaan, että kirkkoherralla on seurakunnassa paljon tehtäviä. Hänen täytyy toisaalta huolehtia, että evankeliumi pysyy puhtaana ja että sakramentit toimitetaan oikein. Toisaalta kirkkoherran tehtävä on huolehtia, että seurakunnassa rakennetaan myötätunnon ja välittämisen kulttuuria.
Tehtäviä on myös paljon muita, eikä kirkkoherra voi selvitä niistä yksin, elleivät seurakuntalaiset häntä tehtävässään auta.
– Rohkaiskaa arkoja, tukekaa heikkoja, auttakaa sorrettuja ja kunnioittakaa kaikkia ihmisiä, sanoi kirkkoherra laumalleen messun päätteeksi.
Virkaan asettamisesta lisää Tiistain 7.6.Tervareitissä.
Artikkeli Vesa-Tapio Palokangas asetettiin Vaalan kirkkoherran virkaan julkaistiin alunperin Tervareitti-lehdessä.