Venezuela ja Kolumbia ovat ilmoittaneet merkittävästä huumepidätyksestä. Kolumbialainen Valencianona tunnettu liigajohtaja pidätettiin Venezuelassa myöhään sunnuntaina. Venezuelan ja Kolumbian presidentit ilmoittivat nyt pidätyksestä yhdessä tavatessaan Venezuelan pääkaupungissa Caracasissa.
39-vuotiaan Valencianon eli Maximiliano Bonilla Orozcon epäillään salakuljettaneen tuhansia kiloja kokaiinia Yhdysvaltoihin, ja hänestä oli luvattu viiden miljoonan dollarin eli noin 3,7 miljoonan euron palkkio. Häntä pidetään myös Paisas-huumeliigan johtajana.
Kolumbian presidentti Juan Manuel Santos kutsui pidätystä Venezuelan "lahjaksi" maalleen. Salakuljetuksen vastaisen kamppailun on katsottu lähentäneen muutoin poliittisesti erimielisten maiden suhteita.